Kabinet zet verplichte AOV door en stuurt het voorstel naar de Tweede Kamer

24/03/2026

Kabinet zet verplichte AOV door en stuurt het voorstel naar de Tweede Kamer

De ministerraad heeft vrijdag 13 maart het wetsvoorstel voor de verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV), officieel de Basisverzekering Arbeidsongeschiktheid Zelfstandigen (BAZ) goedgekeurd. Daarmee gaat het voorstel naar de Tweede Kamer. Zelfstandigen die zichzelf verzekeren of een bv hebben, vallen niet onder de basisverzekering.

Wat is de BAZ ook alweer?

De basisverzekering voor arbeidsongeschiktheid verzekert zelfstandigen tot hun AOW van een uitkering tot maximaal het minimumloon. De bruto premie bedraagt 5,4 procent van de winst. Hoe minder winst men maakt, hoe lager de premie, die een maximum kent van bruto 171 euro per maand. Dat bedrag is gebaseerd op het wettelijk minimumloon uit 2025 en zal worden geïndexeerd. Als u arbeidsongeschikt raakt, geldt een wachttijd van twee jaar voordat er een uitkering volgt.

Op dit moment is nog onduidelijk wat het nieuwe kabinet in het nieuwe wetsvoorstel precies gaat doen met de forse kritiek die de Raad van State eind vorig jaar had op het oorspronkelijke voorstel. De uitgangspunten, zoals de hoogte van de uitkering en wachttijd, lijkt het nieuwe kabinet echter dus onveranderd te willen laten.

Kom in actie vóór de peildatum

Wie al zelf een AOV heeft voor de peildatum (verwacht 2026/2027) die voldoet aan de voorwaarden, hoeft niet verplicht over te stappen.

De peildatum is het moment waarop wordt vastgesteld of je al een AOV hebt die onder het overgangsrecht valt. Alleen als je vóór de peildatum een eigen AOV hebt afgesloten, kun je gebruikmaken van overgangsregeling. Daarna is er onder voorwaarden overigens nog een opt-out mogelijkheid.

Het is nog niet duidelijk wanneer de overheid de peildatum bekendmaakt. Laat u alvast adviseren door een van onze collega’s zodat wij samen met u voor een passende oplossing kunnen zorgen.

Laatste nieuws
Bekijk alle berichten
Werkdruk en andere veiligheidsthema’s staan centraal bij viering 20 jaar 5xbeter
31/08/2026 -

De jubileumevents van 5xbeter vinden plaats op 1 oktober in Zwolle, 6 oktober in Naarden en 5 november in Eindhoven, telkens van 15.00 tot 20.00 uur. Op het programma staan onder meer werkdruk, interactief theater, workshops over lasrook, machineveiligheid en gevaarlijke stoffen, een rondleiding en een afsluitende netwerkborrel.

Lees verder...
Past uw verzuimaanpak nog bij uw bedrijf?
18/08/2026 -

De zomer is voorbij en langzaam gaan we richting het einde van 2026. Voor veel werkgevers is dit hét moment om vooruit te kijken naar de afspraken voor het nieuwe jaar. Juist bij zakelijke inkomensverzekeringen en arbodienstverlening is het verstandig om niet te wachten tot de verlengingsdatum in zicht komt.

Lees verder...

Medewerkers

verzekeringsoplossingen voor

Exclusieve verzekeringsvoordelen voor medewerkers van Metaalunie-leden.
Als medewerker van een Metaalunie-lid profiteer je van exclusieve collectiviteitskorting op je particuliere verzekeringen bij Mevas. Je kunt al je verzekeringen – van zorg en auto tot woonhuis en aansprakelijkheid – onder één dak onderbrengen, met persoonlijk advies en volledige ontzorging.

Laatste nieuwsberichten
Bekijk alle berichten
Mevas B.V. - icon-nieuwsbrief

Informatie die we graag met u delen

blijf op de hoogte